Първите лампи
От зората на човечеството хората търсят светлината и се страхуват от тъмнината. В това усилие сме извървяли много дълъг път. След като човекът опитомил огъня започнал да го използва за светлина. ![]()
|
|
Маслените лампи са, може би, първият произвеждан масово продукт в човешката история. |
|
![]() Персийска маслена лампа |
![]() Римска маслена лампа |
![]() Арабска маслена лампа |
![]() Еврейска маслена лампа |
![]()
|
|
![]()
|
|
![]() Много години преди Уилям Мърдок да освети своята къща с първата газова лампа е имало опити да се направят улиците по-безопастни нощем чрез осветяването им. През 1417 година кметът на Лондон дава нареждане на всички граждани да сложат осветление на улиците през зимните нощи, а в Париж имало закон от 1524 година, който задължавал на всички къщи, чиято фасада има лице към улицата, да се поставят светлини на прозорците.
|
|
![]() През 1820 година в Париж започнали да зползват газови лампи за улично осветление. Газовите лампи били поставени на стълбове и трябвало да се палят вечер и гасят сутрин. Балтимор е първият град в САЩ, който използвал газови лампи за улично осветление. Газовите лампи били проектирани в елегантен и атрактивен маниер. До началото на 20 век повечето градове в Европа и Америка имали улични лампи на газ. Осветлението по домовете също било на газ. Днес този начин на осветление се среща най-вече на места където е желателно да се запази историческата автентичност или като туристическа атракция. Най-серизоните недостатъци на използването на газ за осветление са свързани с изтичането на газ, което често предизвиквало пожари, експлозии и задушавания. През 1846 лекарят и геолог Абрахам Геснер при дестилация на въглища получава течност, която гори със светъл, жълт пламък, много по-ярък от този на маслената лампа. Той дава име на тази течност - керосин от гръцкото "керос" – восък. Първоначлано керосинът бил прекалено скъп, но когато се открива, че може да се бъде получен от нефт, неговата цена става приемлива.
|
|
![]()
|
|
![]()
|
|
![]()
|
LED – Light emitting diode в превод Свето предаващ диод
Светодиодът е полупроводников елемент, съдържащ един или няколко кристала, излъчващи светлина. Разположени са в корпус с леща, която разпределя светлинния поток. Oт броя на кристалите зависи и мощността на диода. Обикновено диодите с един кристал достигат максимална мощност от 3W. Диодите с повече от един кристал в един корпус са с много по-голяма мощност. Такива са също и RGB диодите. Проблемът е, че колкото повече кристали има в един корпус, толкова по-трудно е охлаждането им. А, както ще разберем по-долу, именно доброто охлаждане на кристалите гарантира техния изключително дълъг живот. Друга съществена характеристика, е че диодите с един кристал в корпуса достигат много висока ефективност от над 100lum/W. Средният живот на светодиодът надхвърля 50 000 часа и дори достига 100 000. Но, за да се постигне този многократно по-дълъг живот в сравнение с други светлоизточници, е изключително важно да се поддържа оптимална температура на работа на светодиода. Обикновено се използва алуминиев радиатор, който да поддържа тези стойности. Ако те надхвърлят максимално допустимите, светодиодът „старее” много по-бързо, съответно ще изгори по-бързо. Дори и да работи при оптимална температура, т.е. да е добре охладен, един светодиод може отново да не достигне максималния си живот, ако неговото захранване не е надеждно. В обощение: ако на поредица от важни фактори бъде обърнато внимание на лице е продукт с изключителна надеждност и икономичност. Нека кажем няколко думи и за икономичността на светодиодите. За пример ще вземем най-разпостранените лампи с нажежаема жичка, халогенни и енергоспестяващи лампи, а сравнението ще направим като сравним излъчваните lum/w: лампа с нажежаема жичка – 13-16lum/w енергоспестяваща лампа – 60lum/w халогенна лампа – 20-30lum/w светодиод – 60-120lum/w
Енергоспестяващи крушки - какво представляват
Какво представляват енергоспестяващите крушки / компактни луминисцентни лампи – КЛЛ/?
КЛЛ се различават по форма – спираловидни, U – образни,
крушовидни и др. Характерното за спираловидните е, че съдържат
по-голямо количество фосфорен газ, поради по-дългия
и непрекъснат път на тръбичката в сравнение с U – образните,
съответно са с по-силен интензитет на светлината.
Светлината при компактните луминисцентни лампи се получава
от фосфорни газове. Типа на смесите газ определят
сила на светлината, цвят и цена.
Качествените КЛЛ използват три или четири вида фосфор.
В светлинния спектър, в който работят, светлината се определя като
- „топло бяло” – 2700-3000К – приближава се до жълтеникавата светлина на обикновените крушки.
- „дневно бяло” – 5000 и над 5000К – подходяща за офиси и обществени сгради
- „бяло” – 3500-4000К.
Когато потребителя за първи път реши да си купи такава крушка, обикновено се сблъсква с трудности при избор на марка и обозначенията на опаковката.
Най-разпространените марки, които се предлагат на българския пазар, използват международен код от три цифри.
Ще използваме следният пример – 827, където 8 е Colour Rendering Index (Показател на Цветоразпределяне) и отразява, с каква точност се възпроизвежда цветът при конкретно осветление. Обикновено е 8 (80%). 2 и 7 - образуват стотици келвини, в този случай – 2700К
Топло бяло отговаря на 827. За дома не се препоръчват крушки с по-висок индикатор от 830.
Когато избираме крушка сме свикнали да броим ватове, а не лумени. При КЛЛ има отбелязан еквивалент, например:
- 8W=40W
- 11W=55W
- 15W=75W
- 20W=100W
На практика силата на светлината не е същата, както при обикновените крушки. Купува се една идея по-мощна КЛЛ за достигане на същия ефект от обикновените крушки.
Хубаво е да се знае, че КЛЛ загряват по-бавно и често пъти трябва да се изчака секунди, докато светнат и достигнат номиналната си мощност. Преди да изгорят, обикновено започват да издават специфичен звук, наподобяващ жужене.
Като информация за потребителя на енергоспестяващи крушки – ако иска по-силна светлина, осветителното тяло трябва да има отражател, не е задължително да е огледален, белият може да има ефективност до 95%.
Една енергоспестяваща крушка е отлична инвестиция, както за потребителя, така и за съхранението на природните ресурси.
Схема на зониране на мокри помещения според стандарт EN60529
През последните десетилетия пространството на нашата бяня се превърна от малка бяла кутийка за бърз душ, в добре оформено, най-често доста луксозно и скъпо пространсво, в което изкарваме все повече и повече време. Ето защо, според нас, е крайно време да се обърне повече внимание при избора на осветление за нея .
Много важно условие в избора на осветително тяло за Вашата баня е, в коя от показаните по-долу зони ще бъде поставено то, за да може коректно да бъде подбрана неговата степен на защита. Съобразяването на мястото за монтаж на Вашето осветително тяло в съответните Зони, често Ви позволява да направите значително по-малка инвестиция при избора му, а в други случаи Ви предпазва от поставяне на осветително тяло застрашаващо Вашата сигурност.
Зона 0: Това е зоната, в която осветителното тяло е потопено изцяло във вода, поради което се препоръчва задължително осветителят да е със степен на защита срещу водопроникване 7 (IPX7), както и задължително захранване към осветителното тяло (max 12 Volt). Ние Ви препоръчваме да използвате в такива случаи, осветителни тела със степен на защита IP67 и захранващо напрежение 12V.
Зона 1 Това е периметърът около Вашата вана, с височина до 2.5m от пода на банята, при стандатно монтиран душ. Необходимо е да се използва осветително тяло със степен на водопроникване 5 (IPX5) и захранващо напрежение до 240V, сила на тока до 30mA, а електрическата веригата до тялото, задължително трябва да е подсигурена с дефектнотоковата защита (ДТЗ) (прекъсвач за остатъчен ток). Ние Ви препоръчваме осветително тяло с клас на защита IP65 и захранващо напрежение по възможност 12V, ако това не е възможно, то спазвайте стриктно указаните електротехнически изисквания описани по-горе в тази точка.
Зона 2: Това е периметъра на 60cm около зона 1 и на 75cm над нея. Необходимо е да се използва осветително тяло със степен на водопроникване 4 (IPX4). Ние Ви препоръчваме осветително тяло с клас на защита IP44.